پولی کش چیست، چه انواعی دارد و هر کدام چه کاربردی دارند؟
پولی کش چیست، چه انواعی دارد و هر کدام چه کاربردی دارند؟

پولی کش چیست، چه انواعی دارد و هر کدام چه کاربردی دارند؟، پولی کش یا (PULLER) ابزاریست متشکل از یک شافت اصلی و دو یا سه بازوی متصل در طرفین، که بواسطه نیروی محرک مکانیک یا هیدرولیک امکان فشاری کششی بالایی را فراهم می نماید. پولی کش ابزار ایده آلی برای جداسازی انواع قطعات از جمله پولی بلبرینگ و چرخ دنده است. این ابزار مورد نیاز در سطوح مختلف کاری در تعمیرگاه ها، شرکت های نفت و پتروشیمی و کارخانه جات و همچنین در تعمیرات مجموعه ماشین آلات معدنی، راهسازی، ترابری و حمل و نقل قابل استفاده است. پولی کش، فولی کش، فولی درآور، بلبرینگ کش، بیرینگ کش (bearing puller) نام هایی است که برای این نوع ابزار به کار می رود.

پولی کش های یونیورسال در دو نوع دستی (مکانیکال) و نوع هیدرولیک (روغنی) ساخته می شوند. پولی کش دستی که معمولا در دو نوع دوشاخه و سه شاخه وجود دارد. پولی کش هیدرولیک در تناژ های ۵ تا ۵۰ تن و در دو تیپ پمپ سرخود و پمپ جدا می باشند.

پولی کش دستی

پولی کش دستی یا (MECHANICAL PULLER) با استفاده از نیروی مکانیکی کار میکند و در دو نوع سه شاخه و دوشاخه موجود است که با دو فرم ریلی و مفصلی به لحاظ ساختاری تقسیم می شود. این ابزار از دو یا سه بازو کشنده (JAW) و یک پایه نگهدارنده (CROSS BEAM) تشکیل می شود که با قرار گرفتن در پشت پولی یا قطعه ای که روی یک شفت قراردارد به وسیله نیروی مکانیکی آن قطعه را بیرون می کشند.

عموما نوع سه شاخه آن ها به دلیل میزان درگیری بیشتر با قطعه توصیه میشود و حتی می توان گفت قدرت و ایمنی بیشتری نسبت به دوشاخ آن دارند. پس در صورت محدود نبودن فضای کار بهتر است از پولی کش های سه شاخه استفاده شود. بازوها و اتصالات این نوع از پولی کش فولادی بوده و خم نمی شوند. طراحی ساده دارند و کارکردن با آنها ساده است.

سایز بندی آنها بر اساس کارگیر دهانه است و با نمره 1 تا 6 شناخته می شوند که حدودا هر نمره به معنی 10 سانتی متر است. سایز بازوها بسته به سایز پولی مورد نظر تغییر می کند و برای سایز های بزرگتر، سایز بزرگتری از بازو بزای کشیدن پولی نیاز است.

پولی کش هیدرولیک

پولی کش هیدرولیکی یا (HYDRAULIC PULLER) از نظر نوع قرار گرفتن و آزاد کردن تفاوتی با نمونه های دستی ندارد و تفاوت آنها در اعمال نیروی هیدرولیک به جای رزوه ای می باشد که توام با فشار و سرعت بالاتری است و معمولا برای سایز های بزرگ استفاده می شود. علاوه بر این بخاطر استفاده از نیروی هیدرولیکی در تناژ بالا کاربرد داشته و تولید میشوند. که در نمونه های 4 تا 100 تن  متداول می باشد.

از لحاظ ساختاری پولی کش هیدرولیک در دو نوع پمپ سرخود و پمپ جدا وجود دارند که در نمونه پمپ سرخود سیستم جک و انتقال و پمپ به صورت یکپارچه در روی پولی کش نصب شده اند. همچنین فولی کش های هیدرولیکی نسبت به پولی کش های دستی سریع تر عمل میکنند. برای طول عمر این محصولات از فولاد ضد زنگ و تقویت شده استفاده میشود.

بازوهای فولادی پولی کش به طور همزمان به داخل رفته و خارج میشوند که این امر باعث جلوگیری از خم شدن بازوهای فولادی و همچنین جلوگیری از منحرف شدن از مسیر میباشد. پولی کش هیدرولیک در نمونه پمپ سرخود نیاز به سرویس و نگهداری خاصی نداشته و فقط ممکن است بعد از مدتی ایراد استهلاکی یا نشت روغن پیدا کند و در مدل های پمپ جدا شارژ و تعویض روغن همچنین مراقبت شیلنگ الزامیست.

اگر قصد خرید پولی کش را دارید پیشنهاد می کنیم مقاله برای انتخاب و خرید یک پولی کش به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ را مطالعه کنید.