عایق چیست؟ (بخش دوم)
عایق چیست؟ (بخش دوم)

عایق چیست و از آن برای چه مواردی در صنعت استفاده می شود (بخش دوم)، در بخش اول، به تعریف عایق، ضرورت استفاده از عایق و برخی از کاربردهای آن در صنعت اشاره شد. در این مقاله قصد داریم به کاربردهای دیگر عایق کاری در صنعت لوله کشی بپردازیم. از عایق می توان برای ذخیره انرژی، محافظت پرسنل و افراد در برابر حرارت بالای لوله و همچنین کنترل صدا استفاده کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی این موارد بپردازیم.

ذخیره انرژی با استفاده از عایق لوله

در برخی از صنایع، ممکن ماده ای که از داخل لوله عبور می کند دماهای بسیار بالاتری از دمای محیط داشته باشد. در این حالت اختلاف دما بین لوله و هوای محیط اطراف روی انتقال گرما در لوله تاثیر می گذارد. در بسیاری از شرایط جریان گرما انتقالی از لوله کشی مهم است و این انرژی به دلیل عدم عایق بندی لوله ها تلف می شود. در این شرایط، باید از عایق حرارتی استفاده کرد. زیرا در صورت استفاده از عایق لوله حرارتی می توان تا حد زیادی این اتلاف دما را کاهش داد. برای عایق بندی حرارتی لوله و صرفه جویی در مصرف انرژی، از ضخامت های مختلفی استفاده می شود، اما به عنوان یک قاعده کلی، لوله هایی که در دماهای بسیار بالا کار می کنند اتلاف گرمای بیشتری دارند و به دلیل صرفه جویی بیشتر ضخامت بیشتری در عایق لوله در نظر گرفته می شود. 

البته به این نکته نیز باید توجه کرد که محل لوله کشی نیز در انتخاب ضخامت عایق بسیار تأثیر گذار است. به عنوان مثال، در برخی شرایط لوله کشی داخل یک ساختمان عایق بندی شده ممکن است نیازی به عایق کاری نداشته باشد. زیرا گرمای تلف شده (یعنی کاهش گرمای داخل لوله به خاطر اختلاف دما با محیط) ممکن است برای گرم کردن محیط استفاده شود.

محافظت در برابر درجه حرارت شدید

یکی دیگر از کاربردهای عایق، جلوگیری از آسیب دیدگی افراد است. در جاهایی که لوله کشی در دمای بسیار بالا یا پایین کار می کند، در صورت تماس فرد با سطح لوله احتمال آسیب دیدگی وجود دارد. از آنجا که دمای سطح عایق متفاوت با دمای سطح لوله است و به طور معمول سطح عایق دارای درجه حرارت “کمتر” است، در نتیجه خطر بروز حادثه در صورت وجود عایق بسیار کم می شود.

کنترل نویز و سر و صدا از طریق عایق لوله

لوله کشی می تواند به عنوان مجرایی برای عبور مواردی که ایجاد صدا می کنند استفاده کرد. به عنوان مثال: انتقال فاضلاب از طریق لوله های فاضلاب که در داخل یک ساختمان که به بخش های مختلفی از ساختمان انتقال می یابند. در این حالت با استفاده از عایق صوتی می توان از این انتقال نویز جلوگیری کرد.