آشنایی با تاریخچه جرثقیل ها

آشنایی با تاریخچه جرثقیل ها، جرثقیل یا جراثقال وسیله‌ای است برای بلند کردن و جابه‌جایی بارهای سنگین. جرثقیل های قدیمی از گذشته، توسط نیروی انسان یا حیوان به کار گرفته می شدند . بعبارتی دیگر جرثقیل ها نوعی ماشین هستند که می توان از آنها برای بالا بردن و پایین آوردن مواد و وسایل استفاده کرد. جرثقیل عمدتا برای بلند کردن وسایل سنگین و انتقال آنها به مکان های دیگر استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم به تاریخچه پیدایش و ساخت جرثقیل بپردازیم. در ادامه تعریف استاندارد جهانی در مورد جرثقیل را برای شما ارائه خواهیم داد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

تاریخچه جرثقیل‌ها

جرثقیل‌های اولیه که حدود ۴۰۰۰ سال پیش و در تمدن مصر باستان برای جابه‌جایی آب مورد استفاده قرار می‌گرفتند به شادوف معروف بودند. نحوه کار شادوف به این صورت بود که برای تعادل در یک طرف، وزنهٔ تعادلی در یطرف و در انتهای دیگر بازوی گردان که آب یا کالا را جابه‌جا می‌کردند قرار داشت. قسمت‌های تشکیل دهنده این دستگاه چوبی عبارت بودند از یک تکیه گاه افقی ، دو تکه گاه عمودی و یک بازوی گردان

بغیر از مصر باستان ، استفاده از نمونه‌های اولیه جرثقیل در سایر ملل نیز وجود داشته است. به عنوان در شش قرن پیش از میلاد مسیح یونانیان از وسایلی چوبی برای حمل وسایل سنگین استفاده می‌کردند. رومی‌ها نیز در ساختار جرثقیل یونانی‌ها تغییراتی ایجاد نموداند و از آن در ساخت و ساز استفاده کردند. جرثقیل هایی که رومیان از آن استفاده می‌کردند به ترِدویل ‏معروف است.

در قرن شانزدهم میلادی برای افزایش طول لیفتینگ جرثقیل ، قسمت بازوی متحرک به قسمت بالابرنده یا بازوی اصلی اضافه شد.

با انقلاب صنعتی استفاده از جرثقیل‌ها برای حمل بار در بنادر رونق گرفت. در سال ۱۸۳۸ ویلیام آرمسترانگ کارخانه دار و تاجر انگلیسی جرثقیلی ساخت که با قدرت آب کار می‌کرد. بعدها یکی از جرثقیل‌های او توسط نیروی دریایی ایتالیا در سال ۱۸۸۳ مورد استفاده قرار گرفت. این دستگاه تا اواسط دهه ۱۹۵۰ برای فعالیت‌های گوناگون استفاده می‌شد و هنوز با گذشت چندین دهه در شهر ونیز  وجود دارد

تعریف جرثقیل توسط سازمان استاندارد جهانی

سازمان بین‌المللی استاندارد بر اساس شماره ISO3406-1 تعریف مشخصی از جرثقیل و جرثقیل سیار ارائه می‌دهد.

  1. فعالیت اصلی جرثقیل، باربرداری و جابه‌جایی بار به صورت معلق در هوا به وسیله قلاب یا سایر تجهیزات مشابه است.
  2. جرثقیل سیار، جرثقیلی است که مجهز به دکل یا بوم (و یا تجهیزات بوم برجی) بوده و قابلیت راهپیمایی، بارگیری و تخلیه را بدون استفاده از مسیر ویژه یا تکیه گاهی برای پایداری خود دارا است.

جهت آشنایی با انواع جرثقیل، به مطلب آشنایی با انواع جرثقیل مراجعه کنید.