آشنایی با انواع قلم مو از نظر شکل و اندازه و معایب و مزایای استفاده از آن
آشنایی با انواع قلم مو از نظر شکل و اندازه و معایب و مزایای استفاده از آن

آشنایی با انواع قلم مو از نظر شکل و اندازه و معایب و مزایای استفاده از آن، اگر شما نیز به دنبال خرید قلم مو برای رنگ آمیزی هستید و نمیدانید چه نوع قلم مویی باید تهیه کنید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله ما به بررسی انواع قلم مو از نظر شکل و برش سر و اندازه آنها پرداخته ایم. همچنین در ادامه به بررسی مزایا و معایب این وسیله نیز اشاره شده است. با ما همراه باشید.

انواع قلم مو نقاشی ساختمان از نظر شکل و برش سر

 • قلم مو دیواری:

این نوع از قلم مو ها استاندارد ترین و رایج ترین نوع قلم موها به حساب می آیند که با حالت صاف و ضخیم خود، رنگ بیشتری را در خود جای داده و به منظور نقاشی روی سطوح بزرگ مثل سقف و دیوار گزینه مناسبی می باشند زیرا بیشترین میزان رنگ را روی سطح مورد نظر پخش می کنند. معمولا سایز ۱۰ سانتی متری، بهترین سایز این محصول می باشد اما گاهی اوقات استفاده از قلم مو های دیواری با سایز کمتر مثل ۷ سانتی متر، آسان تر می باشد.

 • قلم مو زاویه دار:

بیشترین استفاده از این محصول، در سطوح باریک و گوشه ای می باشد زیرا این محصول، دارای موهایی است که با زاویه خاصی برش خورده­ اند و به منظور نقاشی پنجره­ ها و اطراف آن ها ­گزینه مناسبی می باشد.

 • قلم مو مسطح:

از این قلم مو ها در نقاشی سطوحی مثل درب، پنجره، کمد و … استفاده می شود. همانطور که از نام این محصول پیداست، عرض آن باریک بوده و برش موهای آن مستقیم می باشد. دسته باریک و بلند این محصول، موجب سهولت در چرخش و کنترل آن ها شده است.

 • قلم مو صاف:

این قلم مو که قادر است رنگ بیشتری را در خود جای دهد، برای اصلاح گوشه ها و نقاشی سطوح بزرگ و مسطح به کار می رود. لازم به ذکر است که شکل بیضی موجود در سر آن ها، موجب کنترل و دقت بیشتری در رنگ آمیزی لبه ها می شود.

 • قلم مو زاویه­ دار نازک:

از آنجایی که این قلم مو دارای سطح نازک­ تری می باشد، برای انجام کار های دقیق بسیار ایده ­آل است.

انواع قلم مو نقاشی ساختمان از نظر اندازه:

 1. از قلم مو­ های با سر بین ۲ تا ۵ سانتی ­متر، به منظور رنگ آمیزی پنجره ­ها و سطوح کوچک­ تر استفاده می­ کنند.
 2. از قلم مو ­های با سر حدودا ۷ سانتی ­متر، به منظور رنگ آمیزی درب­ ها و کابینت­ ها استفاده می کنند.
 3. از قلم مو­ های با سر ۱۰ سانتی ­متر و بالاتر به منظور رنگ آمیزی سطوح بزرگ­ تر استفاده می کنند؛ زیرا قابلیت پوشش دهی وسیع تری دارند.
 4. در کل باید این طور گفت که قلم موهایی که کمی باریک تر از سطح موردنظر باشند، معمولا گزینه های مناسب تری محسوب می شوند.

مزایای رنگ آمیزی با قلم مو:

 • درصورتی که نقاش، کار را به صورت کاملا حرفه ای و اصولی انجام دهد، نتیجه به دست آمده بسیار طبیعی ‌تر و تمیز تر از سایر رنگ آمیزی‌ها خواهد بود.
 • برای رنگ آمیزی قسمت های تنگ تر و کوچکتر مثل گوشه ها، استفاده از این روش بهترین گزینه برای رنگ آمیزی می باشد؛ زیرا انجام این کار با دیگر لوازم نقاشی ممکن است مشکل باشد.
 • از آنجایی که قلم در سایزهای متنوعی وجود دارد، امکان رنگ آمیزی جزئی ‌ترین و سخت ‌ترین نقاط نیز با قلم مو وجود دارد.

معایب رنگ آمیزی با قلم مو:

 • تمیز کردن و پاک کردن قلم ها از رنگ کار بسیار مشکلی است.
 • رنگ آمیزی با قلم مو موجب صرف زمان بیشتری می شود و این در واقع بزرگترین عیب این ابزار محسوب می شود.
 • استفاده از قلم مو برای رنگ آمیزی مکان های وسیع و گسترده گزینه مناسبی نمی باشد.
 • استفاده از قلم مو ها همان قدر که برای بعضی از افراد آرامش بخش بوده و حس خوبی ایجاد می کند، نیازمند انرژی و قوای فیزیکی بیشتری نیز می باشد و در نتیجه می تواند بسیار خسته کننده باشد؛ (به همی دلیل برخی از اشخاص، استفاده از غلتک و اسپری ها را ترجیح می دهند.)