آشنایی با انواع جرثقیل
آشنایی با انواع جرثقیل

آشنایی با انواع جرثقیل، جرثقیل ها همانند سایر تجهیزات صنعتی متناسب با کاربردهای مختلف، انواع مختلفی دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع جرثقیل های کاربردی در صنایع مختلف بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع جرثقیل

  • جرثقیل تاور کرین

از تاور کرین برای کار در سطوح پر ازدحام استفاده می شود. برای ایجاد تعادل در این دستگاه از وزنه تعادل استفاده می شود. در تاور کرین، کشش به جای دکل یا ماشین، به وسیله برج به زمین منتقل می شود. از این وسیله معمولا در پروژه های برج سازی، سدسازی، سوله سازی، پل سازی و … استفاده می شود. از مهم ترین ویژگی های تاور کرین می توان به ارتفاع ثابت دکل در زمان انجام کار، توانایی گرداندن بار، قابلیت تنظیم شعاع کار و قابلیت بالا و پایین بردن بارها اشاره نمود.

تاور کرین ها دو نوع دارند؛ یکی ثابت و دیگری متحرک. تاور کرین های ثابت به دو دسته تاور کرین های ثابت روی جک و تاور کرین های ثابت روی پایه تقسیم بندی می شوند. تاور کرین های متحرک نیز دارای سه مدل می باشند که عبارت اند از: تاور کرین متحرک ریلی (کششی و خود کششی)، تاور کرین متحرک چرخ لاستیکی (کششی و خود کششی) و تاور کرین متحرک پشت کامیونی (چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری).

دکل تاور کرین ها دارای شکل های مختلفی می باشد. از جمله رایج ترین دکل های تاور کرین می توان به دکل بالارونده، دکل قطعه ای قابل افزایش، دکل ثابت و دکل تلسکوپی اشاره نمود. لازم به ذکر است که شکل کلی دکل ها در این دستگاه به صورت لوله ای و مشبک می باشد.

  • جرثقیل ماشینی یا موبایلی

این نوع جرثقیل بر روی زمین و به دو صورت ثابت و کارگاهی قابل نصب می باشد. در نوع ثابت، جرثقیل با استفاده از جک نصب می شود.

  • جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی دارای دو مدل می باشد؛ تک پل و دو پل. معادل این دستگاه در زبان انگلیسی overhead crane است که معمولا برای انتقال عمودی و افقی بارها در انبار و سالن های صنعتی استفاده می شود.

  • جرثقیل بازویی

از جرثقیل های بازویی معمولا در صنایع مختلف استفاده می شود. جرثقیل های بازویی به دو نوع جرثقیل های بازویی دیواری و جرثقیل های ستونی بازویی تقسیم بندی می شوند.

  • جرثقیل آویز

از جرثقیل های آویز معمولا در مکان ها و سالن هایی که محدودیت ارتفاع دارند استفاده می شود. همچنین از این جرثقیل در خطوط مونتاژ مانند صنعت خودرو و در ظرفیت حداکثر پنج تن استفاده می شود.

  • جرثقیل دروازه ای

این جرثقیل ها نیز دارای دو مدل هستند؛ دروازه ای Gantry Crane و نیم دروازه ای Semi Gantry crane. جرثقیل های نیم دروازه ای معمولا در محیط های بیرونی نصب می شود و برای تخلیه و بارگیری اجناس بسیار مناسب می باشد.

از جرثقیل های دروازه ای نیز معمولا برای جا به جایی کالاها استفاده می شود با این تفاوت که علاوه بر محیط های خارجی، در محیط های داخلی سالن ها نیز می توان از این نوع جرثقیل استفاده نمود.

  • جرثقیل های ویژه و خاص

این جرثقیل ها ترکیبی از جرثقیل های مذکور می باشند که در محل ها و پروژه های خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

پس از آشنایی با انواع حرثقیل جهت آشنایی با اجزای آن شما را دعوت به مطالعه مقاله آشنایی با اجزا، کاربردها و معروف ترین برندهای سازنده جرثقیل می کنیم. با ما همراه باشید.