نکات مهم در استفاده از نمک در سختی گیر آب

نکات مهم در استفاده از نمک در سختی گیر آب، نمک سختی گیر برای احیا یا بکواش رزین مورد استفاده قرار می گیرد. نمک بیشتر در کیسه های 25 کیلوگرمی از نوع دانه ای یا گلوله ای تهیه می شود. این نوع نمک صرفا برای این دستگاه ها تولید می شود که دارای درجه خلوص بالایی می باشد. از دیگر نمک ها به دلیل میزان ناخالصی یا مواد افزودنی نباید استفاده شود. تنها توجه مورد نیاز کاربر این است که به طور مرتب بررسی کنید که سطح نمک موجود در مخزن آب نمک در بالا نگه داشته شود تا اطمینان حاصل شود که یک محلول آب نمکی اشباع شده برای بازسازی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به تعدادی از نکاتی که در استفاده از نمک در سختی گیر آب باید به آنها توجه کنیم بپردازیم. با ما همراه باشید.

برای نرم شدن آب، به طور کلی سه نوع نمک به استفاده می شود:

  • سنگ نمک
  • نمک خورشیدی
  • نمک تبخیر شده

سنگ نمک به عنوان ماده معدنی به طور طبیعی در زمین ایجاد می شوند و از رسوبات نمکی زیرزمینی با روشهای سنتی استخراج، به دست می آید. این ماده حاوی بین 98 تا 99 درصد سدیم کلرید است. این میزان عدم حلالیت در آب در حدود 0.5 تا 1.5 درصد، به طور عمده کلسیم سولفات است. مهمترین مؤلفه آن کلسیم سولفات است.

نمک خورشیدی به عنوان یک محصول طبیعی عمدتا از طریق تبخیر آب دریا به دست می آید. حاوی 85٪ سدیم کلرید است. میزان عدم حلالیت آب در آن کمتر از 0.03٪ است. معمولاً به شکل بلوری فروخته می شود، گاهی اوقات به صورت قرص نیز فروخته می شود.

نمک تبخیر شده از طریق استخراج رسوبات نمکی زیرزمینی تولید می شود. سپس با استفاده از انرژی گاز طبیعی یا زغال سنگ ، رطوبت تبخیر می شود. نمک تبخیر شده حاوی 99.6 تا 99.99٪ سدیم کلرید است. در سختی گیر رزینی نیز می توان از این نمک ها استفاده کرد.

نکات مهم در استفاده از نمک در سختی گیر آب

سنگ نمک حاوی مواد زیادی است که محلول در آب نیست. در نتیجه ، هنگام استفاده از سنگ نمک ، مخازن سختی گیر باید خیلی مرتب تر تمیز شوند. سنگ نمک ارزان تر از نمک تبخیر شده و نمک خورشیدی است ، اما تمیز کردن مخزن ممکن است مقدار زیادی از وقت و انرژی شما را به خود اختصاص دهد.

نمک خورشیدی حاوی ماده نامحلول در آب، کمی بیشتر از نمک تبخیر شده است. هنگامی که شخصی تصمیم می گیرد که نمک را در چه مواردی استفاده کند ، باید توجه داشته باشد که چه مقدار نمک استفاده می شود ، چه مدت سیستم نیاز به پاکسازی دارد و همچنین طراحی دستگاه را در نظر بگیرد. اگر مصرف نمک کم باشد ، می توان محصولات را بصورت متناوب استفاده کرد.

اگر مصرف نمک زیاد باشد ، نمک های نامحلول در هنگام استفاده از نمک خورشیدی سریعتر رشد می کنند. علاوه بر این ، مخزن نیاز به تمیز کردن مکرر دارد. در این حالت نمک تبخیر شده توصیه می شود.

آیا مخلوط کردن انواع مختلف نمک در نرم کننده آب مضر است؟

به طور کلی مخلوط کردن نمک در این دستگاه ها مضر نیست ، اما انواعی از این دستگاه ها وجود دارد که برای محصولات نرم کننده ی خاص آب طراحی شده اند. در هنگام استفاده از محصولاتی دیگر، این سیستم ها عملکرد خوبی نخواهند داشت.

مخلوط نمک تبخیر شده با سنگ نمک توصیه نمی شود ، زیرا این امر می تواند مخزن سختی گیر را مهار کند. توصیه می شود قبل از افزودن نوع دیگر ، دستگاه خود را از یک نوع نمک خالی کنید تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری شود.