برای انتخاب و خرید یک پولی کش به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
برای انتخاب و خرید یک پولی کش به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

برای انتخاب و خرید یک پولی کش به چه نکاتی باید توجه کنیم؟، اولین معیار در انتخاب پولی کش مناسب سایز کار گیر دهانه و ارتفاع فک با توجه به نوع کار است. هر چه کار گیر دهانه بیشتر باشد قدرت و وزن پولی کش نیز بالاتر خواهد رفت و بدیهی است که قطر باز و ناخنک درگیر نیز بزرگ تر خواهد شد و طبیعتا انتخاب مدل بزرگ برای یک کار کوچک دچار عدم انطباق و انتخاب مدل کوچک برای کار های بزرگ موجب نا کارآمدی خواهد بود. علاوه بر این برای یک پولی کش بزرگ باید هزینه ی بیشتری پرداخت کرد در صورتیکه لزوما قدرت بیشتر به منزله کار بهتر نیست . لذا بهتر است با توجه به قطر خارجی قطعه و فضای پشت کار پس اندازه گیری دقیق به کاتالوگ ابزار مراجعه کرد و بهترین حالت سایز و فرم را برای کار خود انتخاب کرد.

البته در بسیاری موارد برای یک کاربرد مشخص از سوی شرکت سازنده ابزار مخصوص تعریف شده که دارای بیشترین انطباق با قطعه مورد نظر را دارد که در این شرایط استفاده از پولی کش عمومی پیشنهاد نمی گردد. نکته دیگر در رابطه با خرید پولی کش کیفیت، شرکت و کشور سازنده است. با توجه به این که پولی کش یک ابزار مهندسی ساز و سخت کاری شده است که بتواند علاوه بر کارایی و دارای قدرت مناسب و ایمنی در کار باشد، جزو ابزارهایی است که خرید نمونه های قیمت پایین عموما چینی و یا داخلی که دارای فک و اتصالات شکننده هستند توصیه نمی گردد.

این در حالی است که اگر سری به بازار فروش این قطعات بزنید نمونه های چینی با نام و بی نام و نشان و همین طور تقلبی به وفور یافت میشود که دارای قیمت پایین تر تا یک پنجم قیمت برند های معتبر هستند ‌که حاکی از صرفا ظاهر مشابه دارد و به لحاظ عملکردی و ایمنی در رده بسیار پایین قرار دارند. استفاده از پیچ و مهره های معمولی فک های ضعیف و سخت کاری نشده از جمله اشکالات آنها می باشد. مدل های هیدرولیک ساخت چین ظاهری شبیه به هم داشته و بیشتر به رنگ زرد یا قرمز تولید می شوند.

نمونه های ساخت داخل نیز از نوعی که دارای نام و نشان تجاری و اخذ استاندارد هستند معمولا دارای ظرافت در ساخت نبوده و به اصطلاح زمخت هستند هر چند عملکرد بهتری نسبت به نمونه های چینی دارند اما راه زیادی نیز برای رقابت در سطح بین المللی باقیست. در این بین پولی کش های ساخت کشور تایوان توانسته اند بین نمونه های چینی بی کیفیت و اصلی با کیفیت بسیار بالا جایی برای خود باز کنند و با ساختار منحصربفرد خود و کیفیت کاملا قابل قبول در کنار قیمت مناسب خرید مناسبی را رقم بزنند.