آشنایی با وینچ و کاربردهای آن در صنایع مختلف

آشنایی با وینچ و کاربردهای آن در صنایع مختلف، وینچ، یک وسیله مکانیکی است که می تواند مقادیر زیادی از وزن را حمل کند یا بالا بکشد. این وسیله ها از یک کابل یا طناب، یک دارم، موتور (برای برخی از انواع وینچ) و یک سلسله چرخ دنده تشکیل شده است. مکانیسم این دستگاه، کاملا ساده و بدون پیچیدگی، اما قدرتمند است. فقط لازم است کابل یا طناب را به قطعه یا باری که می خواهید جابجا کنید یا بکشید، وصل کنید سپس، هنگامی که موتور را روشن می کنید، کابل ها شروع به پیچیدن از طریق قرقره می کنند تا جسم را به سمت خودشان هدایت کرده و بکشند.

کاربردهای وینچ

این وسیله را می توانید برای موقعیت های مختلفی از جمله صنایع دریایی، آشیانه هواپیما، معادن، سد ها، دامداری،ماهیگیری،چاه ها، زیر دریایی و … استفاده کنید. آنچه بین همه آن ها مشترک می باشد، این است که وینچ ها، قادر به کشیدن یا بلند کردن اوزانی هستند که یک انسان به تنهایی هرگز قادر به انجام آن نیست. از این قدرت، می توانید برای تنظیم میزان کشش کابل ها یا طناب ها در شرایط خاص استفاده کنید. همچنین، از آنجایی که وینچ یک مکانیسم اساسی و بنیادی است، از آن برای انجام امور مختلف به موثر ترین و کاربردی ترین شکل ممکن استفاده می شود. نمونه های زیر مصادیقی از کاربرد این وسیله هستند:

جلوگیری از گیر کردن وسایل نقلیه در زمین های غیر هموار

این یکی از عملکردهای محبوب این دستگاه است. برای افرادی که به خارج از جاده سفر می کنند یا در مکان هایی خاص که زمین محکمی ندارند رانندگی می کنند، استفاده از این وسیله یک روش معمول است تا از ماشین خود در برابر فرورفتگی یا گیر کردن محافظت کنند. آن ها وینچ را به همراه ماشین حمل می کنند و هر وقت وسیله نقلیه قادر به حرکت نباشد یا مثلا گیر کند از آن استفاده می کنند.

ساخت و ساز

درواقع این تجهیزات یک مکانیسم اساسی و ضروری برای هر ساخت و ساز می باشد. در بعضی از موارد، جابجایی  قطعات یا بار های سنگین، در زمان انجام پروژه، همیشگی است که در این صورت باید از وینچ مورد نیاز استفاده نمود. هزاران سال پیش، این اولین استفاده از وینچ بود.

محوطه سازی

بعضی از افراد از این وسیله، برای حرکت دادن سنگ های بزرگ یا سایر موارد، برای ایجاد و ساخت محوطه ها استفاده می کنند که در این زمینه وینچ ها کمک شایانی کرده اند.

دریانوردی

وینچ های دریانوردی از پرکاربردترین آن ها هستند. آن ها توسط قایق ها و کشتی ها در هر اندازه ای برای کنترل کابل ها، سیم ها و زنجیر ها  استفاده می شوند. یکی از مهمترین آن ها، وینچ حلزونی است که به کمک آن می توان به راحتی پهلو گرفت. همچنین وینچ های قایقرانی نیز برای اهداف مختلف وجود دارند.