آشنایی با انواع خارجمع کن و خار باز کن ها

آشنایی با انواع خارجمع کن و خار باز کن ها، انبر خار بازکن و انبر خار جمع کن برای جایگذاری و یا خارج کردن خارهای فنری در وسایل مختلف استفاده می‌شود و در سایزهای خار جمع کن بلند، خار جمع کن متوسط و خار جمع کن کوچک تولید و عرضه می‌شوند. حلقه‌های فنری یا داخل یا دور یک قطعه قرار می‌گیرند و از این رو به دو دسته حلقه‌های فنری داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. نوک خار باز کن و خار جمع کن به شکل سوراخ‌های خار طراحی شده است تا راحت‌تر بتوان خارها را باز و بسته کرد. با قرار دادن نوک انبر در داخل خار و فشار دادن دستگیره، خار در جای خود قرار می‌گیرد و یا از جای خود خارج می‌شود. دسته خار بازکن و خار جمع کن ممکن است دارای روکش پلاستکی باشد که به اشتباه خار باز کن پلاستیکی و یا خار جمع کن پلاستکی گفته شوند.

انواع مختلف خار جمع کن ها و خار بازکن ها

نوع اول

به این نوع، تنظیم شونده گفته می شود که این  مدل ها در واقع کار هر دو محصول را به صورت همزمان با هم انجام می دهند یعنی هم خار جمع کن و هم خار بازکن هستند. عملکرد این مدل ها به این شکل است که یا با یک کلید و یا با تغییر برخی از قطعات، حالت معکوس پیدا کرده و به حالت جمع کن یا بازکن تبدیل می شوند. به غیر از این ها یک مدل هم وجود دارد که سری آن متناسب با نوع خار مورد نظر، تعویض می شود البته گفتنی است که این مدل، قدرت بقیه انواع را ندارد اما برای استفاده های موردی افراد عادی گزینه مناسبی است.

نوع دوم

همانطور که می دانید برای هر ابزاری مدل هایی تولید می شوند که متناسب کار در فضاهای کوچک و با دسترسی محدود باشند مدل نوک خمیده هم دقیقا همان نوع می باشد زیرا با زاویه ۴۵ یا ۹۰ درجه خود، برای کار در فضا های کوچکتر هم کاربرد دارد.

نوع سوم

یک مدل هم وجود دارد که سری آن متناسب با نوع خار مورد نظر تعویض می شود البته گفتنی است که این مدل، قدرت بقیه انواع را ندارد اما برای استفاده های موردی افراد عادی گزینه مناسبی است.

نوع چهارم

گاهی اوقات هنگام کار با این ابزار به دلیل نوسان فشار دست، خار از نوک ابزار سر می خورد. برای حل این مشکل، یک مدل طراحی شده است که دسته آن روی یک ریل دندانه دار حرکت می کند در نتیجه همین دندانه ها باعث می شوند که دسته به صورت خود به خود باز و بسته نشده و خار به سهولت از وسیله خارج نگردد.

نوع پنجم

نوع پنجم مدل قدرتی می باشد که برای استفاده در صنایع و خار های خیلی بزرگ و قدرتمند از آن ها استفاده می کنیم.