آشنایی با تاریخچه و انواع رولپلاک و نکات مهم در خرید آن
آشنایی با تاریخچه و انواع رولپلاک و نکات مهم در خرید آن

آشنایی با تاریخچه و انواع رولپلاک و نکات مهم در خرید آن، رولپلاک توسط یک مهندس بریتانیایی به نام جان جوزف رالینگ در سال ۱۹۱۱ میلادی اختراع و ثبت شد. رولپلاک ها فراورده ای از بخش ملزومات اتصالات پیچی هستند که اغلب در کنار پیچ رول پلاک یا به اصطلاح پیچ چوب استفاده می شوند. رول پلاک نوعی گیره یا سنجاقی می باشد که در سوراخی قرار می گیرد تا از حرکت یا لغزش جلوگیری کند و برای کنار هم نگه داشتن اجزای سازه استفاده می شود. این گیره در واقع ضمیمه ای می باشد برای اتصال بهتر اغلب پیچ های رولپلاکی. اتصال یک پیچ در مواد متخلخل یا شکننده سخت است که در این زمان مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه رولپلاک:

اولین باری که رولپلاک اختراع شد برای متصل کردن وسایل الکتریکی به دیوار بود. در گذشته برای اینکه چیزی به وسیله پیج به دیوار متصل شود باید آن را با پیچ، به چوب متصل می کردند. بعد آن چوب را در ساختار دیوار جای می دادند.

این کار به دیوار آسیب زیادی می زد. اما امروزه از انواع رول پلاک در نصب بنر و تابلو، محکم سازی سنگ نما (پیچ رولپلاک نما)، نصب توری، نصب داکت روی نما، نصب هواکش و سانتریفیوژ، بستن درز انقطاع، نمای سنگی استفاده می شود.

انواع رولپلاک بر اساس کاربرد:

انواع رولپلاک بر اساس کاربرد و با توجه به ساختار سطحی که در آن استفاده می شوند به هفت گروه زیر تقسیم می شود:

 • رول پلاک ساده:

رول پلاک ساده در واقع یک سازه پلاستیکی بسیار ساده می باشد.

 • رول پلاک لبه دار:

 رولپلاک های لبه دار، دارای لبه کوچک برق قسمت پایینی دیواره بیرونی خود می باشد. معمولا جنس رول پلاک لبه دار از جنس پلاستیک یا فیبر است.

 • رول پلاک شاخک دار:

 این نمونه رولپلاک بر دیواره ی بیرونی خود شاخک یا شاخ دارد.

 • رول پلاک خار دار:

 رول پلاک های خاردار دارای شاخه هایی شبیه خار بر دیواره بیرونی خود می باشد.

 • رولپلاک لبه دار شاخک دار:

 این نمونه رولپلاک هم دارای خار و هم دارای لبه بر دیواره بیرونی خود می باشد.

 • رولپلاک پروانه ای: 

رولپلاک های پروانه ای بعد از بسته شدن پیچ و باز شدن دیواره آن دو پره دارد که این دو پره در سازه قلاب می شود. این نمونه از رول پلاک به دو صورت فلزی و پلاستیکی تولید می شود. رول پلاک های پروانه ای در سازه یا ملات پشت نما ، یا نمای کامپوزیت ، یا آجری و همچنین برای استحکام سنگ نماهایی که در پشت آن ها از رابیتس استفاده شده است مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین انواع سنگ های تراورتن و آهکی را با رول پلاک پروانه ای جهت پیچ رولپلاک نما استفاده میکنند.

 • رول پرچ رولپلاک ساده: 

رولپلاک های ساده در هر کاری قابل استفاده است. این رول پلاک بر سطح بیرونی خود دندانه های دو چهار دارد. معمولا به علت اینکه در سطوح محکم سازه ها به راحتی فرو می رود در نمای ساختمان استفاده زیادی از رول پلاک های ساده شماره ۴ می شود.

کافی است شما با استفاده از مته مناسب با سایز رولپلاک خود دیوار را سوراخ کنید و با چکش مخصوص آن را به آرامی به دیوار بکوبید. با بستن پیچ بدنه های رول پلاک باز شده و به بدنه ی سوراخی که ایجاد کرده اید می چسبد.

نکات مهم در خرید انواع رولپلاک:

 • رول پلاک ها ( What do you know about the types of dowels )  در سایزهای مختلفی تولید می شوند. از مهم ترین و رایج ترین سایزهای این محصول می توان به رولپلاک ۳ سانتی متری، ۴ سانتی متری، ۵ سانتی متری و ۷ سانتی متری اشاره کرد. نکته : قطر مته نیز مشابه قطر رولپلاک است.
 • یکی دیگر از کاربرد های این محصول در نمای ساختمان ها است که به آن ها رولپلاک سنگ نما می گویند. این محصول باعث عدم سقوط سنگ نمای ساختمان می شود.
 • نوع متریال دیوار نیز در انتخاب رول پلاک تأثیرگذار است. برای دیوارهای گچی، بتن، چوب، سنگ، سیمان و … انواع مختلفی از مدل ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 • در حال حاضر شرکت های زیادی به تولید انواع رول پلاک می پردازند که یکی از مهم ترین آن ها می توان به رول پلاک تک، یاسر، کاسپین و … اشاره کرد.
 • رنگ این محصول غالباً به رنگ قرمز است. اما در رنگ های زرد، آبی و خاکستری نیز موجود است.
 • در هنگام خرید این محصول لازم است آستانه تحمل رولپلاک نیز در نظر گرفته شود.
 • در هنگام خرید، جنس این کالا را بهتر است مورد توجه قرار دهید.
 • از سالم بودن کالا اطمینان حاصل شود.